«Народна газета». — 1998. — №10(342). — С. 8

I що б ми робили без оптимiстiв
О.Скидан

Мабуть, більшість читачів знає, що в розвинутих країнах можна придбати товари, замовити квитки тощо, не виходячи з офісу або квартири — достатньо мати комп'ютер відповідної конфігурації, необхідне програмне забепечення і кредитну картку. Заголом, у світі торговий оборот у системі електронної комерції становить сотні мільйонів доларів і щодалі зростає. 1998 року, вважають фахівці, обсяги торгівлі у глобальній комп'ютерній мережі Інтернет досягнуть 2,4 млрд. дол. У липні минулого року президент США Клінтон оприлюднив звернення до користувачів Інтернет, де закликав, аби світова інформаційна супермагістраль стала зоною, вільною від митних зборів, тарифів тощо. Позаяк на цю ініціативу вже пристала більшість розвинутих у технологічному плані країн, у майбутньому слід очікувати нового поштовху в розвитку електронної торгівлі.

А що ж у нас в Україні? Попри недосконалі канали зв'язку, нерозвинуту систему електронних платежів (у нас порівняно небагато власників кредитних карток), невелику кількість користувачів Інтернет (від 10 до 40 тис.), є структури і люди, які прагнуть, аби електронна торгівля ввійшла в життя і стала звичною і для громадян нашої держави. Міжнародний центр інформаційних технологій (INT) спільно з банком «Аваль» і процесинговою компанією UPC, фірмою КартПей, за підтримки Національного банку України, почав реалізацію проекту експлуатації Системи Інтернет-комерції (СІК), метою якої є надання на території України можливості здійснювати покупки з використанням інформаційного середовища Інтернет. Минулого тижня пілотний проект СІК було продемонстровано учасникам науково-практичного семінару «Інтернет у банківській сфері і торгівлі», що його проводили Кабмін, Нацбанк, ДПА, Міністерство зовнішньоекономічних зв'язків і торгівлі та INT у Пущі-Озерній під Києвом. Директор INT Сергій Писарев сповнений оптимізму щодо розвитку електронної торгівлі в Україні, адже за технологічною досконалістю вона явно переважає традиційні види комерції. І хоча сьогодні ще рано говорити про реальні прибутки від проекту, пан Писарев упевнений, що робота очолюваного ним центру в цьому напрямі принесе плоди в уже недалекому майбутньому.

Починати з нуля якусь справу — завжди важко, нагадували на зустрічі з журналістами в Пущі-Озерній член Правління НБУ А.Савченко, заступник голови ДПА О.Савченко, директор торгівельної мережі МТI В.Цой та інші, — отож і в справі запровадження СІК не слід очікувати на негайні результати. На думку представника Нацбанку, СІК відіграє позитивну роль у становленні всієї системи безготівкових розрахунків, істотно зменшить обсяги готівки, яка працює у сфері торгівлі. А от податківець О.Савченко вказав на небезпеку переходу «в тінь» частини товарообороту завдяки використанню електронної торгівлі, тож у майбутньому працівники податкової служби мають стати ще й неабиякими фахівцями в сучасних інформаційних технологіях. До того ж, в Україні практично відсутня нормативно-правова база з цього питання.

Щодо, сказати б, власне торгівельного аспекту учасники прес-конференції звернули увагу на таку перевагу СІК: маючи свою віртуальну крамницю, можна не витрачати великих коштів на оренду торгівельних площ. Отож у будь-який час доби ви можете «відвідати» торгівельний центр СІК за адресою www.int-commerce.com і купити щось, скажімо, для свого офісу. Для цього достатньо лише переглянути на екрані комп'ютера каталог, вибрати той чи той товар, відтак повідомити системі банківські реквізити, спосіб платежу і адресу доставки.

возврат